Trinidad moruga scorpion

Trinidad moruga scorpion (Capsicum chinense) je chilli paprička pocházející z oblastu Moruga na ostrově Trinidad (stát Trinidad a Tobago).

Nejpálivější chilli paprička na světě?

13. února 2012 ji Chile Pepper Institute na Novomexické státní univerzitě v Las Cruces prohlásil za nejpálivější chilli papričku na světě s páliovostí 1.200.000 jednostek Scovilleovy stupnice (SHU), přičemž jednotlivé plody mohou dostahovat i přes 2 miliony jednotel pálivosti. Nicméně Guinessova kniha rekordů papričku Trinidad Moruga Scorpion v roli nejpálivější chilli papritčky na světě nepotvrdila.

Předchozím šampiónem v pálivosti byla indicko-bangladéšská paprička Bhut Jolokia, současným držitelem rekordu e jihokarolínská paprička Carolina Reaper.

Odborník na chilli papričky a ředitel Chile Pepper Institute na Novomexické státní univerzitě v Las Cruces Paul Bosland řekl: "Kousnete si a zprvu to nevypadá nijak zle, ale pak to najednou přijde a ta síla je pořád větší a větší a větší, takže je to velmi nepříjmené." Podobně hovoří i český odvážlivec Jan Kolář při první české ochutnávce této chilli papričky. 

 Nejpálivější-chilli-paprička-na-světe---trinidad-moruga-scorpion

Chuť a pěstování trinidad moruga scorpion

Ponecháme-li stranou pálivost, má tato paprička lehkou ovocnatou příchuť, která dává sladce pálivou kombinaci. Papričku lze pěstovat za semínek téměř všude na světe. Není-li rostlina vystavena mrazu, je to trvalka, která roste celoročně a jejíchž růst se v chladném zimním období zpomaluje.

Zpracování chilli papričky trinidad moruga scorpion

Při zpracování je potřeba velmi pečlivě dbát na to, aby se "pálivost" nedostala do těla. Tzn. pracovat v rukavicích a ochranou maskou a brýlemi, protože i jen při krájení se pálivost dostane do očí a nosu a je to pak velmi nepříjemné. Do našich chilli omáček a delikates přidáváme papričku tak akorát, abychom dosáhli skvělé chuti, pálivosti a tím vytvořili opravdu chutné produkty.

Jak koupit a neprohloupit

Při nákupu sušených chilli papriček si vybírejte ty, se sytou barvou. Pamatujte na jedno zásadní pravidlo – pokud chilli paprička ztratí svoji barvu, ztratí svoji chuť, ztratí tím i svoji účinnost. Neukládejte chilli papričky do igelitových pytlíků. Vede to k hromadění vlhkosti, což způsobuje kazivost. Čerstvé papričky mohou být zavěšeny na slunci, kde postupně uschnou. Po usušení z nich připravíte čerstvě mleté chilli, kdykoliv budete potřebovat. Ideální je chilli papričky pěstovat. Je to krásný keřík.

 

Prozkoumej-nabidku-Scorpionka.cz

nebo